#15 Strange Loop 2: Percepcja vs. recepcja
Kontynuacja wpisu I am a Strange Loop
W swojej książce "I am a Strange Loop" Douglas Hofstadter proponuje dosyć zgrabną teorię świadomości: świadomość, jako samoreferencyjna pętla, coś jak lustro na przeciwko lustra, albo podłączona do telewizora kamera skierowana na jego ekran.
Jednak, jak mówi Hofstadter, do zaistnienia świadomości - rozumianej jako percepcji świata i samego siebie - nie wystarczy sama samoreferencja, ale potrzebne są jeszcze tzw. symbole - malutkie obwody (np. neuronowe), które stanowią dla systemu wewnętrzną implementację pewnych kategorii i konceptów. Oddaję głos samemu autorowi:
"Przejście prowadzące od ogromnej liczby odebranych sygnałów do garstki wyzwalanych symboli, to rodzaj redukcji lejka (funneling process), w którym sygnały wejściowe podlegają reorganizacji, czego skutkiem jest selektywne wyzwalanie dalszych (tj. bardziej „wewnętrznych”) sygnałów, i tak dalej. Ta pałeczka przekazywana przez sztafety sygnałów wytycza coraz węższą ścieżkę w głąb mózgu, co kończy się uruchamianiem małego zestawu symboli, których tożsamości są oczywiście subtelną funkcją oryginalnych sygnałów wejściowych."
"Każdy z tych przykładów wyzwalania symboli stanowi akt percepcji, w przeciwieństwie do samej recepcji gigantycznej liczby mikroskopijnych sygnałów docierających z jakiegoś źródła, jak milion kropli deszczu lądujących na dachu."
'W skrócie, brakującym elementem w systemie video, niezależnie od jego rozdzielczości, jest repertuar symboli, które mogą być selektywnie wyzwalane. Tylko w przypadku istnienia i dostępności takiego repertuaru moglibyśmy mówić, że system rzeczywiście postrzega cokolwiek."
Czy nie przypomina to głębokich sieci neuronowych (DNN)? Oczywiście jest to bardzo uproszczone - proces percepcji nie jest jednokierunkowym przepływem sygnałów od górnej warstwy symboli do dolnej, ale zachodzą liczne pętle, turbulencje, "negocjacje", których szczegóły są, jak na razie, poza zasięgiem naszej wiedzy.
Źródło: I am a Strange Loop |
Komentarze
Prześlij komentarz