#3 Pandemonium neuronów, czyli eksmisja homunkulusa
Architektura pandemonium to możliwy sposób na wytłumaczenie u ludzi takich zjawisk takich jak: percepcja, produkcja mowy itp. unikając jednocześnie kartezjańskiego paradoksu nieskończonego regresu (dusza, homunkulus, jako wewnętrzny obserwator i centralny podejmowacz decyzji). W żadnym innym miejscu w internecie nie znajdziecie tak szybkiego wyjaśnienia, jak w tym filmiku, którego autor tłumaczy mechanizm AP na przykładzie percepcji wzrokowej litery K. Pisał o tym również Daniel Dennett w swojej książce Consciousness explained.
Idea AP polega na tym, że mamy w mózgu wiele grup "demonów" (demon, to po porostu jakiś obwód neuronowy, wyspecjalizowany w danym zadaniu i mający określone miejsce w hierarchii demonów), z których każda specjalizuje się w wykrywaniu i rozpoznawaniu innej cechy w inpucie sensorycznym, tak jak w uproszczeniu opisałem poniżej:
image - demony wstępnego obrazowania, przekazują obraz "wyższym rzędom" do analizy;
feature - demony pojedynczej cechy, rozpoznają poszczególne cechy, takie jak "pionowa kreska", "ukośna kreska";
cognitive - demony rozpoznające literę jako całość;
decisive - demony podejmujące ostateczną decyzję, jaka to litera.
W momencie, gdy dojdzie do wykrycia cechy, w której dany demon się specjalizuje, "odpala się" on i przekazuje impuls do demonów wyżej postawionych w hierarchii. Ale pobudzenie nie jest zero-jedynkowe, tzn. demon, który otrzymuje więcej sygnałów, "krzyczy" głośniej niż reszta. Ten, który krzyczy najgłośniej, "wygrywa". I w ten sposób wstępny obraz zostaje rozpoznany jako litera K. (Jeśli ktoś interesuje się elektroniką, zobaczy, że przypomina to bardzo bramki logiczne).
Komentarze
Prześlij komentarz