#18 Thomas Metzinger - Naukowo o medytacji

Inspirując się doświadczeniami ludzi praktykujących medytację oraz tradycjami religijnymi Dalekiego Wschodu, prof. Thomas Metzinger szuka odpowiedzi na pytanie: czym naprawdę jest doświadczenie czystej świadomości (pure consciousness), o którym wspominają? Czy w ogóle istnieje coś takiego? Jeśli tak, to w jaki sposób zachodnia neuronauka i filozofia umysłu mogłyby z tego skorzystać?

Na czym polega doświadczenie czystej świadomości? Robert Forman w książce The Problem of Pure Consciousness opisuje je jako "czuwającą ale pozbawioną zawartości (nieintencjonalną) świadomość":

Nie ma myślenia ani percepcji jakiejkolwiek treści mentalnej lub sensorycznej. Jednak, pomimo zawieszenia treści, osoba doświadczająca wychodzi z tego stanu przekonana, że była przebudzona i w pełni świadoma. Doświadczenie to, nazywane doświadczeniem czystej świadomości, zostało zauważone w prawie każdej tradycji. (...) Zjawisko czystej świadomości może zostać zdefiniowane jako czuwająca ale pozbawiona zawartości (intencjonalnej) świadomość.

Swoje badania Metzinger oparł na wynikach 1409 poprawnie wypełnionych ankiet, o uzupełnienie których poproszono osoby regularnie medytujące na całym świecie. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy doświadczyli czystej świadomości i, jeśli (według nich) miało to miejsce, udzielić odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących natury tego zjawiska, podzielonych na 12 kategorii. Link do badań

Kwestionariusz - przykładowe pytania i korelacje z poszczególnymi kategoriami

Tak profesor Metzinger pisze o znaczeniu badań tego typu dla neuronauki:

Niedoceniane doświadczenie czystej świadomości w medytacji ma ogromne znaczenie dla interdyscyplinarnej dziedziny badań nad świadomością. Czysta świadomość otwiera nowe metodologiczne perspektywy, tworząc potencjał do stworzenia minimalnego modelu, co z kolei może przyczynić się do stworzenia minimalnego modelu ujednolicającego. Studia nad czystą świadomością pomagają również w dopracowaniu pytań teoretycznych w badaniach zjawiska świadomości (...) Wreszcie, może wspierać teoretyczne łączenie istniejących podejść w nowy sposób. 

Od siebie dodam, że wydaje mi się to bardzo ważne, ponieważ odnalezienie stanu czystej świadomości być może pozwoliłoby na wyizolowanie odpowiadającego mu neuronalnego korelatu (o ile istnieje jeden konkretny), co bardzo pomogłoby nam w zrozumieniu tego zjawiska.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#54 Najtrafniejsza prawda o umyśle?

#48 Ken Wilber, One Taste - ulubione fragmenty

#53 Ślepcy i słoń - ulubione fragmenty